top of page
חיפוש
 • תמונת הסופר/תלינה חייקין סמרסקי

אתגר 10,000 על neat ופעילות גופנית יומיומית


NEAT - Non-exercise activity thermogenesis

neat היא ההוצאה האנרגטית עבור כל הפעילות הגופנית שאנחנו עושים מחוץ למסגרת האימונים.

למה חשוב לעשות פעילות גופנית ללא קשר למסגרת האימונים שלנו?

neat הוא המרכיב השני בתרומתו לסך ההוצאה האנרגטית היומית (לאחר bmr שמהווה את רוב ההוצאה האנרגטית ומושפע ממבנה גוף, מין, גורמים גנטים ומאפיינים נוספים).

זאת אומרת, לרמת הפעילות היומיומית שלנו ישנה משמעות קלורית!

זה לא אומר שאפשר להסתמך על רמת פעילות גופנית גבוהה לצורך ירידה במשקל.

תוך דקה אפשר להחזיר (עם ריבית גבוהה), את הקלוריות שהוצאנו כשעלינו במדרגות למשרד. אבל! יחד עם שינוי תזונתי (גרעון קלורי) ומסגרת של פעילות גופנית מסודרת, ל-neat יכולה להיות השפעה. גם אם אתם לא מנסים לרדת במשקל, חשוב מאוד לשמור על רמת פעילות גבוהה, לצורך שמירה על בריאות כללית. לא נועדנו לשבת לאורך זמן, נועדנו להיות פעלים ולהשתמש בגוף. כולם מכירים פציעות ספורט אבל ישנן לא מעט פציעות שנובעות מישיבה ממושכת וחוסר פעילות יומיות (כאבי גב, תסמונת התעלה הקרפלית, כאבי צוואר וראש וכו׳).

אני מזמינה אתכם להצטרך אליי לאתגר ה-10,000! נסו להגיע להמלצה של ארגון הבריאות העולמי (who) ולהגיע ל- 10,000 צעדים ביום (תייגו אותי @nutri.lina ו-#אתגר10000). 10,000 נשמע לכם הרבה? בדקו לכמה צעדים אתם מצליחים להגיע ביום סטנדרטי ונסו לקבוע יעד סביר שתוכלו להתמיד בו.

לדוגמה - אם ביום רגיל אתם מגיעים ל-2000 צעדים, נסו להגדיל את היעד שלכם ל-4000 צעדים ביום.

אם אתם מצליחים להגיע ל5,000 צעדים ביום, נסו להגדיל את היעד ל7000 או 8000 צעדים וכך הלאה, עד שתגיעו ליעד המומלץ של 10,000 צעדים ביום.

לצורך ניטור כמות הצעדים אפשר להיעזר באפליקציות שמגיעות מובנות בטלפון שלכם, להוריד אפיליקציות פדומטר ייעודיות כמו rumble (שגם מביאה לכם הטבות ככל שתצברו יותר צעדים)’או לקנות שעון צעדים ודופק פשוט.

איך תגיעו לכמות הצעדים הזו? ריכזתי לכם כמה טיפים יצירתיים להגדלת הפעילות היומיות:

 1. קיבלתם שיחת טלפון ? מעולה! זמן מצוין לצאת מהמשרד ולעשות סיבוב הליכה תוך כדי שאתם מדברים בטלפון.

 2. תחנו רחוק יותר - טיפ בסיסי אבל חשוב. אנחנו רגילים לחפש את החנייה הכי קרוב לכניסה של הבניין ובכך מצמצמים משמעותית את כמות הצעדים שאנחנו עושים ביום.

 3. עובדים במשרד? תשמשו בשירותים שבקומה מעל/מתחת - זה קצת מצחיק אבל זה משהו שהייתי מקפידה לעשות כשהייתי עובדת בבניין משרדים. יש לכם פיפי? תשמשו בשירותים שנמצאים קומה אחת או שתי קומות מעל.

 4. נשנושי פעילות - הקפידו לקום מהכיסא כל 45 דק׳ של ישיבה רצופה. אפשר לעשות סתם סיבוב בבית או במשרד, או להשקיע ולעשות קצת מתיחות או כמה קפיצות שחרור קלות.

 5. נוסעים בתחבורה ציבורית? רדו בתחנה אחת לפניי ותמשיכו את המסלול ברגל.

 6. נקו את הבית! פעילות תחזוקת הבית מגדילה באופן משמעותי את הפעילות היומיומת שלנו.

 7. משרד פעיל - אם אתם באפשרותכם, החליפו לפחות לחלק מהזמן, את הכיסא המשרדי בכדור פיזיו או בכיסא ארגונומי המעודד ישיבה דינמית. אפשר לעבור גם לשולחן לעבודה בעמידה או לפדל קצת מתחת לשוולחן בזמן שאתם יושבים.

 8. כלב - השקיעו בטיול שווה עם הכלב שלכם. החוק שלי הוא מינימום 1000 צעדים בטיול עם הכלב (לטיול רגיל) ומעל 1000 צעדים לטיול מושקע. אם אין לכם כלב, אמצו אחד! לכלב יתרונות בריאותים רבים, מלבד הגדלת כמות הפעילות הגופנית שלכם.

 9. עשו ילדים ושחקו איתם:)

 10. מדרגות מדרגות מדרגות - אם אתם גרים בקומה גבוה, אתם יכולים לעלות רק חלק מהקומות במדרגות ואת השאר במעלית. אם אתם גרים בקומה ראשונה, אפשר לעלות קצת יותר ולרדת חזרה.

משתתפים באתגר? אל תשכחו לתייג אותי!

@nutri.lina

319 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page